Bed Components
-
Danziar B1013-187 Full Slat Headboard
(Bed Components - Headboard)Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle replicated texture recalls the natural beauty of wood, highlighting the slatted styling. And a matte black finish savvily suits different approaches to modern aesthetics. Mix and match with light and bright hues, or pair with other dark tones for a moody look.
$259.95
$449.95
Save $190.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Danziar |
| Component | Headboard |
| Size | Full |
| Style | Contemporary |
| Color | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Made with engineered wood (MDF/particleboard/plywood) and decorative laminate for the right balance of affordability and durability • Matte black finish with subtle replicated wood grain • Decorative laminate replicates natural or man-made material surfaces with consistent color, pattern and texture • ¼" bolts (not included) are needed to attach headboard to your existing bed frame • Minor assembly required • Assembled full bed: 63.5"W x 83.5"D x 42.75"H • Rail to floor: 7" • Panel to floor: 15.75" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 63.39 inch(es) / 161.01 cm |
| Height | 42.6 inch(es) / 108.2 cm |
| Depth | 6.46 inch(es) / 16.41 cm |
| Weight | 46.01 lb(s) / 20.87 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 69 inch(es) / 175.26 cm |
| Height | 7 inch(es) / 17.78 cm |
| Depth | 33.5 inch(es) / 85.09 cm |
| Weight | 55.01 lb(s) / 24.95 kg |
| Volume | 9.36 cu. ft. / 0.27 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052927948 |
-
Practical and attractive, this chest of drawers blends seamlessly with modern decor and makes a smart + More
-
This dresser and mirror set is the epitome of traditional decor. Louis Philippe-style moulding dates back to + More
-
Clean, simple and beautiful. This bedroom mirror masters the art of understated elegance. It’s an + More
-
Clean and simply beautiful, this nightstand sets the standard for versatile, vintage-inspired style. Though + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This dresser prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This chest of drawers prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This mirror prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This nightstand prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This dresser with mirror prioritizes affordable, on-trend design. + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel headboard prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This slat panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This slat panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its + More
-
Sophisticated style for the savvy shopper. This panel bed prioritizes affordable, on-trend design. Its subtle + More
